Preskočiť na obsah

Kaplnka Panny Márie v Kurimanoch požehnaná

Občianske združenie Pro villa Quirini realizovalo v období od 1. septembra 2022 do 8. mája 2023 výstavbu kaplnky Panny Márie v Kurimanoch, v lokalite Krížne cesty.

V sobotu 13. mája 2023, na sviatok Fatimskej Panny Márie, sa uskutočnila slávnosť požehnania kaplnky. Slávnosť sa začala o 9.30 hod. modlitbou posvätného ruženca. Prítomných účastníkov slávností a hostí privítal predseda OZ, Dr. Ján Dravecký. Z jeho príhovoru vyberáme:

Známe sú miesta vo svete, kde v nádherných priestoroch katedrál, či bazilík, je umiestnená kaplnka k úcte Panny Márie. Takými sú napríklad Loretánska bazilika so Svätým domom z jaskyne v Nazarete, kde bol Máriin dom, katedrálny chrám Panny Márie Stĺpovej v španielskej Zaragoze, alebo kaplnka Panny Márie uprostred baziliky v rakúskom Mariazelli.
Naša novopostavená kaplnka Panny Márie, Matky nádeje, je umiestnená v tejto nádhernej prírode, ktorá je najkrajším Božím chrámom. Z evanjelia vieme, že Panna Mária navštívila svoju príbuznú Alžbetu, ktorá žila v hornatom kraji. Dnes sme v tomto našom hornatom kraji prišli navštíviť a pozdraviť Božiu Matku my. Prišli sme na miesto, na ktorom sme s Božou pomocou postavili príbytok Matke Božieho Syna. Prítomnosť Panny Márie bude pripomínať jej socha umiestnená v kaplnke. Prichádzame s nádejou, že sa toto miesto stane miestom modlitby, kde si budeme prostredníctvom Panny Márie vyprosovať u Boha potrebné milosti.
Požehnanie kaplnky vykoná, a svätú omšu bude sláviť Mons. Andrej Imrich, emeritný biskup, delegát spišského diecézneho administrátora Mons. Ján Kuboša, ktorého srdečne medzi nami vítam. Vítam tiež všetkých prítomných duchovných otcov:
• farára farnosti Iliašovce, dôstojného pána Františka Hrušovského
• Petra Matisa, tajomníka emeritného biskupa
• kňazov z našej obce: pátra Quirína Jána Barníka a otca Vincenta Polláka
Vítam tiež Ing. Martina Faltina, starostu obce Kurimany a všetkých, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o výstavbu tejto kaplnky.

Dr. Ján Dravecký

O 10.00 hod. sa slávnosť začala sv. omšou, ktorú celebroval Mons. Andrej Imrich, emeritný biskup. Po nej bola požehnaná kaplnka a socha Panny Márie. Na slávnosti sa zúčastnilo približne 160 účastníkov z obce Kurimany a okolia. V rámci slávnosti boli tým, ktorí sa významným spôsobom pričinili o výstavbu kaplnky, udelené ďakovné plakety a ďakovné listy. Účastníkom slávnosti bolo podané malé občerstvenie, počas ktorého všetci zotrvali v družných rozhovoroch.

Kaplnka sa nachádza na turistickom chodníku vedúcom z Kurimian ku letohrádku Sans Souci v katastri obce Iliašovce. Po zotmení je kaplnka osvetlená zo solárneho zdroja, čím na horizonte nad obcou vytvára zaujímavý kolorit.

Fotografie zo slávnosti si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *